The Open Directory Project olarak da bilinen DMOZ bir açık dizin projesi ve listeleme sitesi olarak kullanılır. Web arşivi olarak en popüler kullanıma sahiptir. Bu nedenle kullanmak isteyenlerin öncelikle kayıt işlemlerini yapmaları gerekir. Dünyaca tanınmış ve kullanılan bir arama motoru bu dizinden yararlanmaktadır. Web sitenizin bu listede yer alması daha fazla ziyaretçi elde etmenize yardımcı olmaktadır.

Sisteme kayıt yaptırmak isteyen sayfalar editörler tarafından detaylı olarak incelenmektedir. Bu nedenle çoğu zaman yapacağınız kayıt işlemleri sonucunda reddedilme durumu da ortaya çıkmaktadır. Yapılan incelemeler ile web sayfasının DMOZ kuralları için uygun olup olmadığına karar verilir.

DMOZ kaydına başlamadan önce web sayfanızın tamamen bitmiş ve kullanıma hazır olduğundan emin olun. Ardından sayfanızın için sistemden uygun kategori seçimi yapmanız gerekir. Uygun kategoriyi bulduktan sonra kullandığınız dili seçerek bulduğunuz kategoriye kendi web sayfanızı eklemeniz gerekiyor.

DMOZ Kaydı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başvuru sırasında kategori seçiminin ardından gönderi kuralları kısmında yer alan kuralları okuyarak anlamanız gerekir. Bu kurallara uygun şekilde yapılmayan başvuru işlemleri red edileceği için dikkatli olunması gerekir. Ayrıca inceleme yapan editörleri aldatmaya çalışmamanız da bir diğer dikkat etmeniz gereken husus olmaktadır.

Diğer işlemleri yaparak DMOZ kaydı nasıl yapılır? diyorsanız yukarıda anlatıldığı şekilde başlamanız ve dikkat etmeniz gereken hususlara dikkat ederek devam etmeniz yeterli olacaktır. Bu şekilde kaydınızı kolayca yaparak gönder butonuna basarak gönderebilirsiniz. Yapılacak incelemelerin ardından kaydınızın kabul edilip edilmeyeceği de tarafınıza bildirilecektir.

Özellikle red cevabı alanlar veya hiç cevap almayanları  başvuruyu yeniden tekrarlamak için en az 3 hafta beklemesi gerekir. Bu şekilde yeniden başvuru işlemlerini yapma imkanı elde edebilir ve şansınızı yeniden deneyebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]