Türkiye’deki bütün bankaların kredi kartları internetten alışverişe kapatılıyor. BDDK’nın aldığı bu yeni karar, internetten alışveriş için yapmanız gerekli olanlar ve diğer her şey yazımızda.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, bütün ülkeyi ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Alınan resmi karara göre bütün kredi kartları çok kısa bir süre içinde internetten alışverişe kapatılacak. Güvenlik adına yapılan bu uygulama yalnızca yeni kartları değil geriye dönük olarak tüm eski kartları da kapsayacak.
Türkiye’de 176 milyon kredi kartı ve banka hesap kartı bulunuyor. Düzenleme ile bütün kartlar ve bundan sonra alınacak yeni kartlar da internetten alışverişe kapalı olacak. Kullanıcılar, internetten alışveriş için kartını kullanmak isterse bankası ile görüşüp yazılı ya da sesli cevap sistemi üzerinden onay vererek kartının e-ticarete açılmasını talep edecek.

Bu uygulama için 17 Ağustos 2017 tarihi son gün olarak belirlenmiş durumda. Bu tarihe kadar kartlar normal seyrinde kullanılacak yalnız 17 Ağustos’tan sonra şayet onay vermediyseniz internetten alışveriş yapamaz hale geleceksiniz. Güvenlik adına alınan bu tedbirin bilhassa internetten alışveriş yapmadığı halde dolandırıcıların açık hedefi haline gelen kullanıcıları koruması hedefleniyor. Bankalar da şimdiden kullanıcılarına bu konuya dair bilgilendirme mesajları göndermeye başlamış durumda. Kabullerin sms ya da e-posta gibi kolaye indirgenmiş yollarla yapılamayacağını ve yazılı ya da sesli onay kaydının şart olduğu da belirtiliyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]