Kılavuz çekme, somun veya aynı görevi yapan parçalara iç vida açma işlemidir. Bunun için çok ağırlı kılavuzlar kullanılır. Makine kılavuzları tek olarak yapılır, el kılavuzlarında ise bir takımda üç adet vardır. 1.kılavuz diş boşluğu talaşının %55’ini, 2.kılavuz %25’ini 3.kılavuz ise %20’sini kaldırır.

Kılavuzlar takım çeliklerinden ve yüksek hız çeliğinden yapılır, üzeri TiN kaplı olanlarıda vardır. Kılavuzların uç kısmı deliği ağızlaması için hafif konik yapılmıştır. Kör delikler için kullanılan kılavuz setinin son kılavuzundan kör deliğin sonundaki dişlerin tam çıkması için bu konik kısım yoktur. Kanallar düz, helis veya spiral şeklinde olabilir. Kılavuz çekmeden önce parçaya vidanın diş dibi çağından biraz daha büyük delik delinir. İşlem esnasında oluşan büyük sürtünme kuvvetleri nedeni ile talaş kaldırma zordur ve büyük döndürme momentine ihtiyaç vardır.

Kılavuz çekme sonunda parçanın üst ve alt yüzeylerinde çapaklar meydana gelir. Bunu önlemek için kılavuz çekme işleminden önce deliğin her iki tarafına havşa açılmalıdır. Kılavuzlar nispeten kırılgan takımlardır. Bunun için işlemde uygun boyda kılavuz kolu kıllanılmalı, kılavuz ekseni parça yüzeyine dik olmalı ve kesme yağı kullanılmalıdır.

[Toplam:2    Ortalama:2/5]